PLBC15005
Regenerated Cellulose Membrane Filter, 3 kDa NMWCO
Ultracel®, filter diam. 150 mm
Synonym(s):
Ultrafiltration Discs, 3 kDa NMW, Regenerated Cellulose Membrane Filter, 3 kDa NMWCO
Sign In to View Organizational & Contract Pricing.
Select a Size
Change View
About This Item
UNSPSC Code:
NACRES:
NB.24
eCl@ss:
Pore size:
3 kDa NMWCO
Material:
regenerated cellulose membrane
Feature:
hydrophilic
Diam.:
150 mm
Technical Service
Need help? Our team of experienced scientists is here for you.
Let Us Assist
Product Name
Ultracel® 3 kDa Ultrafiltration Discs, Chemistry: Regenerated Cellulose (RC) Filter Diameter: 150 mm Amicon® Bioseparations
material
regenerated cellulose membrane
Quality Level
feature
hydrophilic
manufacturer/tradename
Ultracel®
technique(s)
protein clean-up: suitable (desalting), protein purification: suitable (concentration)
diam.
150 mm
filter diam.
filtration area
177 cm2
matrix
Ultracel®
pore size
3 kDa NMWCO
shipped in
ambient
General description
Microfiltration Durapore PVDF cut discs are available 0.1 µm, 0.22 µm, and 0.45 µm pore sizes in both 63.5 mm and 75 mm diameters.
Features & Benefits:
•Disc diameters include: 25, 44.5, 47, 63.5, 76, 90 and 150 mm
•Compatible with Amicon Stirred Cells
Applications:
Concentration, Buffer Exchange, Desalting
Device Configuration: Ultrafiltration Discs
Filter Code: PLBC
Filter Type: Ultrafiltration
Application
3 kDa NMWL, Ultracel regenerated cellulose, 150 mm diameter