SLLHC13NL MilliporeMillex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Non-sterile
0.45 µm pore size, 13 mm diameter, Millex-LH hydrophilic PTFE membrane, ion chromatography certified
More>> 0.45 µm pore size, 13 mm diameter, Millex-LH hydrophilic PTFE membrane, ion chromatography certified Less<<Recommended Products
Overview
| Replacement Information |
|---|
Key Spec Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Non-Sterile | Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE) | 0.45 µm | Hydrophilic |
| References |
|---|
| Product Information | |
|---|---|
| HS Code | 8421 29 90 |
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | LH |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Housing Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 7 bar (100 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | 0.45 µm pore size, 13 mm diameter, Millex-LH hydrophilic PTFE membrane, ion chromatography certified |
| Key Applications |
| Biological Information | |
| Sample Type |
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
| Pore Size | 0.45 µm |
| Hold-up Volume | < 25 µL after air purge |
| Dimensions | |
| Height | 21.1 mm |
| Filtration Area | 0.65 cm² |
| Volume | 10 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 13 mm |
| Materials Information | |
| Chemistry |
| Device Material |
| Toxicological Information |
| Safety Information according to GHS |
| Safety Information |
| Product Usage Statements | |
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Storage and Shipping Information |
| Packaging Information | |
| Material Size | Hydrophilic, PTFE, 13 mm, IC-certified, 100 |