KVGLG10HH1 Opticap® Gamma Compatible XL10 Durapore® 0.22 µm 9/16 in. HB/HB
View Products on Sigmaaldrich.com
KVGLG10HH1
1  Double Easy-Open bag
Retrieving price...
Price could not be retrieved
Minimum Quantity is a multiple of
Maximum Quantity is
Upon Order Completion More Information
You Saved ()
Request Pricing
Limited Availability
Limited Availability
In Stock
Discontinued
Limited Quantities Available
Availability to be confirmed
    Remaining : Will advise
      Remaining : Will advise
      Will advise
      Contact Customer Service
      Contact Customer Service
      Overview
      Replacement Information
      Description
      Catalogue NumberKVGLG10HH1
      ReplacesKVGL01HB1
      Trade Name
      • Opticap®
      DescriptionOpticap® Gamma Compatible XL10 Durapore® 0.22 µm 9/16 in. HB/HB
      References
      Product Information
      Device ConfigurationCapsule
      Connections, Inlet/Outlet14 mm (9/16 in.) Hose Barb
      Connections, Vent/Drain1/4 in. Hose Barb with double O-ring Seal
      Housing MaterialPolypropylene (PP)
      Maximum Differential Pressure, bar (psid)Forward: 5.5 bar (80 psid) @ 25 °C; 1.7 bar (25 psid) @ 80 °C. Reverse: 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C, intermittent
      Maximum Inlet Pressure, bar (psi)5.5 bar (80 psi) @ 23 °C; 2.8 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C
      Quality LevelMQ400
      Applications
      Biological Information
      MediaDurapore®
      SterilityNon-sterile, Gamma compatible
      WettabilityHydrophilic
      Physicochemical Information
      Pore Size0.22 µm
      Inlet ConnectionHose Barb
      Outlet ConnectionHose Barb
      Air Diffusion at 23 °C≤14 mL/min @ 2.75 bar (40 psig) in water
      Bubble Point at 23 °C≥3450 mbar (50 psig) air with water
      Maximum Inlet Pressure (psig)80 psig
      Maximum Inlet Temperature25 °C
      Dimensions
      Cartridge Nominal Length10 in. (25 cm)
      Length33.3 cm (13.1 in.)
      Diameter10.7 cm (4.2 in.)
      Filtration Area0.73 m²
      Device Size10 in.