KGW9A10TT1 Opticap® XL10 Polysep® II 2.0/1.2 µm 1-1/2 in. TC/TC
View Products on Sigmaaldrich.com
KGW9A10TT1
1  Double Easy-Open bag
Retrieving price...
Price could not be retrieved
Minimum Quantity is a multiple of
Maximum Quantity is
Upon Order Completion More Information
You Saved ()
Request Pricing
Limited Availability
Limited Availability
In Stock
Discontinued
Limited Quantities Available
Availability to be confirmed
    Remaining : Will advise
      Remaining : Will advise
      Will advise
      Contact Customer Service
      Contact Customer Service
      Overview
      Replacement Information
      Description
      Catalogue NumberKGW9A10TT1
      ReplacesKGW901TC1
      Trade Name
      • Opticap®
      DescriptionOpticap® XL10 Polysep® II 2.0/1.2 µm 1-1/2 in. TC/TC
      References
      Product Information
      FormatDouble Layer
      Device ConfigurationCapsule
      Connections, Inlet/Outlet38 mm (1-1/2 in.) Sanitary Flange
      Housing MaterialPolypropylene (PP)
      Maximum Differential Pressure, bar (psid)3.5 bar (50 psid) @ 25 °C
      Maximum Inlet Pressure, bar (psi)5.5 bar (80 psi) @ 23 °C; 2.75 bar (40 psi) @ 60 °C; 1.0 bar (15 psi) @ 80 °C
      Prefilter MaterialBorosilicate Glass Fiber (BGF)
      Quality LevelMQ400
      Applications
      Biological Information
      MediaPolysep™ II
      Sterilization3 autoclave cycles of 30 min @ 121 °C; not in-line steam sterilizable
      Physicochemical Information
      Pore Size2.0 / 1.2 µm
      Inlet ConnectionSanitary Flange
      Outlet ConnectionSanitary Flange
      Maximum Inlet Pressure (psig)80 psig
      Maximum Inlet Temperature25 °C
      Dimensions
      Cartridge Nominal Length10 in. (25 cm)
      Length33.5 cm (13.2 in.)
      Diameter14.5 cm (5.7 in.)
      Filtration Area0.46 m²
      Inlet to Outlet Width33.5 cm (13.2 in.)
      Device Size10 in.