SHGEA47HH3 Optiscale® 47mm Millipore Express® SHC 0.5/0.2 µm 1/4 in. HB/HB
View Products on Sigmaaldrich.com
SHGEA47HH3
3
Retrieving price...
Price could not be retrieved
Minimum Quantity is a multiple of
Maximum Quantity is
Upon Order Completion More Information
You Saved ()
Request Pricing
Limited Availability
Limited Availability
In Stock
Discontinued
Limited Quantities Available
Availability to be confirmed
    Remaining : Will advise
      Remaining : Will advise
      Will advise
      Contact Customer Service
      Contact Customer Service
      Overview
      Replacement Information
      Description
      Catalogue NumberSHGEA47HH3
      Trade Name
      • Millipore Express®
      DescriptionOptiscale® 47mm Millipore Express® SHC 0.5/0.2 µm 1/4 in. HB/HB
      References
      Product Information
      HS Code8421 29 90
      Device ConfigurationCapsule
      Connections, Inlet/Outlet6 mm (1/4 in.) Hose Barb
      Maximum Inlet Pressure, bar (psi)5.5 bar (80 psi) @ 25 °C
      Quality LevelMQ400
      Applications
      Biological Information
      MediaMillipore Express® SHC
      Sterilization3 autoclave cycles of 60 min @ 126 °C
      WettabilityHydrophilic
      Physicochemical Information
      Pore Size0.5 / 0.2 µm
      Inlet ConnectionHose Barb
      Outlet ConnectionHose Barb
      Bubble Point at 23 °C≥4000 mbar (58 psig) air with water
      Maximum Inlet Pressure (psig)80 psig
      Maximum Inlet Temperature25 °C
      Dimensions
      Cartridge Nominal Length3.70 in. (94 mm)
      Length9.4 cm (3.70 in.)
      Diameter6.9 cm (2.7 in.)