SLHV013SL MilliporeMillex®-HV Filter Unit (Sterile)
Syringe filter, pore size 0.45 μm, diam. 13 mm, PVDF membrane, hydrophilic, medical device
More>> Syringe filter, pore size 0.45 μm, diam. 13 mm, PVDF membrane, hydrophilic, medical device Less<<Recommended Products
Overview
| Replacement Information |
|---|
Key Spec Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Sterile | Hydrophilic Polyvinylidene Fluoride (PVDF) | 0.45 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLHV013SL |
| Trade Name |
| Description | Millex®-HV Filter Unit (Sterile) |
| Background Information | No Content Available |
| References |
|---|
| Product Information | |
|---|---|
| HS Code | 8421 29 90 |
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | HV |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.2 bar (75 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ600 |
| Biological Information | |
| Media | Durapore® |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Ethylene oxide |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
| Pore Size | 0.45 µm |
| Flow Rate | ≥ 12 mL/min |
| Hold-up Volume | < 50 µL |
| Dimensions | |
| Height | 21.1 mm |
| Diameter | 14.7 mm |
| Filtration Area | 0.65 cm² |
| Process Volume | 10 mL |
| Volume | 10 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 13 mm |