SLSV025LS MilliporeMillex®-SV Filter Unit (Sterile)
Syringe filter, pore size 5.0 μm, diam. 25 mm, PVDF membrane, hydrophilic, medical device
More>> Syringe filter, pore size 5.0 μm, diam. 25 mm, PVDF membrane, hydrophilic, medical device Less<<Recommended Products
Overview
| Replacement Information |
|---|
Key Spec Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Sterile | Hydrophilic Polyvinylidene Fluoride (PVDF) | 5.0 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLSV025LS |
| Trade Name |
| Description | Millex®-SV Filter Unit (Sterile) |
| Background Information | No Content Available |
| References |
|---|
| Product Information | |
|---|---|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | SV |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Housing Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Color Code | Clear inlet/clear outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.2 bar (75 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ600 |
| Biological Information | |
| Media | Durapore® |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Ethylene oxide |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
| Pore Size | 5.0 µm |
| Flow Rate | ≥ 600 mL/mi |
| Hold-up Volume | < 0.1 mL |
| Dimensions | |
| Height | 25 mm |
| Diameter | 29 mm |
| Filtration Area | 3.9 cm² |
| Process Volume | 100 mL |
| Volume | 100 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 25 mm |